Fuko švytuoklėschema

Kas tai?
Fuko švytuoklė (pranc. Le pendule de Foucault) – paprastas prietaisas, skirtas demonstruoti Žemės sukimąsi. Pavadinta prancūzų fiziko Leono Fuko (Léon Foucault, 1819–1868) garbei. Nors buvo seniai žinoma, kad Žemė tikrai sukasi, tačiau kai buvo pristatyta švytuoklė, tai buvo pirmasis paprastas Žemės sukimosi įrodymas. 1851 m. L. Fukas Paryžiuje pirmą kartą pademonstravo savo sukurtą švytuoklę: paleido svyruoti 28 kg metalinį rutulį, pritvirtintą prie Panteono pastato kupolo viršaus plieniniu 67 m lynu. Šiandien Fuko švytuoklių galima rasti daugybėje pasaulio valstybių, daugiausia jų įrengta universitetuose, mokslo muziejuose ir planetariumuose.

Fuko švytuoklės veikimo principas
Fuko švytuoklę paleidę svyruoti viena kryptimi, po kelių valandų pastebėsite, kad ji svyruoja jau kita kryptimi. Kaip tai nutinka?

foucault-pendulum-parisŠvytuoklės veikimas pagrįstas Niutono dėsniu, teigiančiu, kad tol, kol kūno nepaveikia kiti kūnai, jo judėjimo kryptis nepakinta ir išlieka tolygi. Todėl švytuoklę paleidus svyruoti tam tikra kryptimi, ji nekeičia savo svyravimo trajektorijos. Nepriklausomai nuo to, Žemė nuolat sukasi aplink savo ašį, todėl laikui bėgant atrodo, kad ne Žemė, o pati švytuoklė sukasi. Taip švytuoklės pasisukimas plokštumos atžvilgiu parodo Žemės sukimąsi.

Švytuoklė – tai laisvai virš plokštumos svyruojantis prie lyno pritvirtintas metalinis rutulys. Žemės sukimuisi demonstruoti reikalingas ilgas lynas, įprastai siekiantis 12–30 m. Kuo ilgesnis lynas, tuo lėčiau rutulys švytuoja ir tuo mažiau yra veikiamas oro pasipriešinimo jėgų. Švytuoklės svyravimo amplitudė priklauso ir nuo to, koks impulsas suteikiamas švytuoklei ją paleidžiant, o toliau ji nors ir labai lėtai, tačiau pastoviai mažės ir po tam tikro laiko švytuoklė nustos švytuoti, veikiama oro pasipriešinimo jėgų. Todėl kai kuriose švytuoklėse įtaisyti elektromagnetiniai prietaisai, nuolat palaikantys rutulio svyravimą.

3Šiaurės ir Pietų ašigaliuose Fuko švytuoklės apsisukimo periodas trunka 24 val., t. y. pasisuka 360º per parą arba 15º per valandą. Šiaurės pusrutulyje regimoji švytuoklės svyravimo plokštuma sukasi pagal laikrodžio rodyklę, tuo tarpu Pietų pusrutulyje – prieš laikrodžio rodyklę. Tolstant nuo ašigalių, Žemės sukimosi įtaka švytuoklės regimajam judėjimui mažėja, jos apsisukimo periodas ilgėja, o pusiaujyje švytuoklė visai nustoja suktis. Pavyzdžiui, Antarktidoje švytuoklė visiškai apsisuka per 24 val., Lietuvoje (Vilniuje) – apytiksliai per 29 val. (12º per valandą), Paryžiuje (Panteone) – per 32,7 val., arba 11° per valandą; Afrikoje (Nairobyje) – švytuoklės apsisukimo periodas trunka 91 val.

Pirmoji Fuko švytuoklė Baltijos šalyse
2010 m. UAB „Gijona“ įrengė Fuko švytuoklę Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios varpinėje. Tai aukščiausias senamiesčio pastatas (69 m), kuriame galima pasigrožėti įspūdinga sostinės panorama. Pastaruoju metu Šv. Jonų bažnyčios varpinė tapo vienu iš patraukliausių Vilniaus objektų turistams ir vilniečiams. DSC 2655-kPo rekonstrukcijos čia įrengta Fuko švytuoklė yra vienintelė Baltijos šalyse, o kitose Europos valstybėse tokių yra virš 90. Pavyzdžiui, kaimyninė Lenkija turi apie 14 švytuoklių. Švytuoklės įtvirtinimo lizdas įrengtas varpinės bokšto antrajame aukšte. Nuo specialios pakylos galima stebėti, kaip švytuoja švytuoklė, kaip juda ratu ant plono lyno virš marmurinio ciferblato pagrindo pakabintas rutulys. Lyno ilgis – 35 m, paauksuoto bronzinio rutulio svoris – 34,5 kg. Ši švytuoklė išsiskiria tuo, kad joje įtaisytas elektroninis blokas neleidžia švytuoklei sustoti. Tuo tarpu, daugelyje Europos valstybių esančių Fuko švytuoklių svyravimai yra gęstantys. Fuko švytuoklė – įdomi pramoga lankytojams, leidžianti įvertinti, kaip pasikeitė švytuoklės sukimasis plokštumos atžvilgiu įeinant ir išeinant iš varpinės.

2013 m. UAB „Gijona“ įrengė antrą Fuko švytuoklę savo pastate. Švytuoklės lyno aukštis – 10 m, bronzinio rutulio svoris – 8 kg.

Jei susidomėjote...
DSCF3025smalllFuko švytuoklė – svarbus mokslo pasiekimų simbolis, dažniausiai įrengiamas mokslo įstaigose. Švytuoklė aukštame pastate neabejotinai tampa populiariu vietinių lankytojų ir turistų traukos centru. Vis dėlto, pastato aukštis nėra lemiamas faktorius švytuoklės statymui. Ją įsirengti gali bet kuris, norintis turėti išskirtinį prietaisą.

Jei susidomėjote Fuko švytuokle ir norėtumėte ją įsirengti, ar daugiau apie ją sužinoti, kreipkitės šiuo adresu:
UAB „Gijona“
Kęstučio g. 1B, Lentvaris, Trakų r., Lietuva
Tel. (8 5) 282 0698
El. paštas: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.    

UAB “Gijona” Kokybės vadybos sistemą sertifikavo TÜV CERT TÜV Thüringen e.V. (sert. Nr. 15 100 85490)

 UAB “Gijona” Kokybės vadybos sistemą sertifikavo TÜV CERT TÜV Thüringen e.V. (sert. Nr. 15 100 85490)


© 2012-2019 UAB Gijona